۷۰ درصد جمعیت کشور تا پایان سال حداقل یک دُز واکسن دریافت خواهند کرد

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: با اطمینان به مردم عزیز می گویم که تا پایان سال قطعا همه ۷۰ درصد جمعیت کشور که گروه هدف هستند حداقل یک دُز واکسن دریافت خواهند کرد که این اطمینان از واکسیناسیون و واکسن تولید داخل است.

ویروسی جهانی

به گزارش وبدا، دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اختتامیه پویش سپاس از مدافعان و سفیران سلامت که امروز برگزار شد. ضمن تشکر از همراهی و همکاری مدیران کل آموزش و پرورش استان ها با دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، به ارتباط خوب وزارت بهداشت با وزارت آموزش و پرورش اشاره و اظهار کرد: گروه هدف اصلی ما در حوزه پیشگیری و بهداشت، دانش آموزان هستند و به همین دلیل باید از سفیران سلامت دانش آموزی که همکاری بسیار خوبی با این حوزه داشتند، تشکر کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه قریب به ۱۵ ماه است که ما درگیر کرونا هستیم. عنوان کرد: ویروسی که وارد جهان هستی شد، بسیار عجیب و غریب و با اجداد خودش هم متفاوت بود. ویروس کرونا جدید نبود و قبلا باعث سرماخوردگی میشد و حتی در کتاب‌ ها و مراجع پزشکی اشاره کوچکی به کرونا شده بود. اما از 2 سال قبل طوری خود را رونمایی کرد که گویی شبیه ویروس سارس و مرس بود، اما باز نسبت به آنها هم تفاوت داشت و بسیاری از معادلات را به هم ریخت.

 

دکتر رئیسی ادامه داد: بسیاری از ویروس ها عمدتا فصلی هستند، همانطور که تجربه داریم ویروس آنفلوآنزا پاییز و زمستان درگیری ایجاد می ‌کند و بهار و تابستان کم می‌ شود. دنیا منتظر بود ویروس با شروع فصل گرما از بین برود اما دیدیم  قوی‌تر وارد شد؛ اگر نگاهی به آمار سال گذشته داشته باشیم خواهیم دید. که این ویروس در فصل گرما استان‌ های جنوبی را درگیر کرد و پیک بیماری در بهار و تابستان گذشته از استان‌های جنوبی شروع شد. متوجه شدیم که این ویروس در فضای بسته و بدون تهویه چرخیده و همه افرادی را که در آن مکان حاضر هستند را درگیر می کند.

حتما نیاز است تهویه مناسب در فضاهای بسته صورت گیرد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه حتما نیاز است. تهویه مناسب در فضاهای بسته صورت گیرد. تصریح کرد: در آینده باید در طراحی فضاهای بسته، بحث تهویه را جدی بگیریم. سالن‌ های ساختمان صدا و سیما هیچ تهویه ای ندارند و این عزیزان در معرض خطر هستند یا به عنوان مثال باشگاه‌های ورزشی عمدتاً در زیرزمین‌ها ساخته می‌شوند و تهویه مناسب ندارند که این موضوع باید در آینده بازنگری شود.

 

وی در ادامه به زمان شیوع ویروس کرونا در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: کرونا از ۳۰ بهمن ۹۸ وارد کشور شد که بلافاصله اعلام کردیم. به جرات می گویم یکی از شفاف‌ ترین کشورها در منطقه و در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا در حوزه شفافیت اطلاع ‌رسانی، جمهوری اسلامی ایران است.

با وجود اینکه دو روز بعد، انتخابات بود اما با این وجود ورود ویروس اعلام شد و هیچگونه ملاحظه‌ کاری نداشتیم. کشورها و رسانه های معاند سعی کردند از نظر تفکر و برداشت در مردم اختلال ایجاد کنند و اینطور جا بیندازند که آمارهایی که ما می ‌دهیم کم است و درست نیست، اما بعد مشخص شد یکی از شفاف ‌ترین آمارها مربوط به کشور ماست، کشورهای منطقه در بحث اطلاع رسانی قابل مقایسه با ما نیستند.

حوزه سلامت و واکسیناسیون

 عزیزانی که در حوزه آمار و اطلاعات حوزه سلامت تخصص کافی دارند می ‌توانند قضاوت کنند که چه اتفاقی افتاده است. سال گذشته بحث های زیادی در این زمینه داشتیم و در این میان برخی تلاش کردند مدیریت کرونا را تحت تأثیر قرار دهند، اما این اتفاق نیفتاد.

 

دکتر رئیسی با اشاره به اینکه در کشور ما اولین جایی که بعد از شیوع این ویروس تعطیل شد. مدارس و سپس دانشگاه‌ها بودند، عنوان کرد: آموزش و پرورش کار بسیار بزرگی انجام داد و راه اندازی شبکه دانش آموزان کار بسیار بزرگی بود. اینکه بگوییم کم و کاستی داشته، طبیعی است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: هیچ چیز جای آموزش حضوری را نمی‌گیرد. آموزش مجازی تا حدودی می‌ تواند تاثیرگذار باشد. یادمان باشد در آموزش مجازی عمدتاً آموزش داریم اما در آموزش حضوری هم بحث آموزش و هم بحث پرورش وجود دارد که پرورش بر آموزش مقدم است. در آموزش حضوری دانش آموزان با محیط مدرسه آشنا می شوند. 

آخرین جزئیات از روند واکسیناسیون در کشور

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در ارتباط با دانش آموزان باید اصل را بر بازگشایی مدارس بگذاریم، گفت: تا زمانی که واکسن برای افراد کمتر از ۱۸ سال در دسترس قرار گیرد، می توانیم به معلمان و کادر مدارس واکسن تزریق کنیم. امریکا و چین تزریق واکسن به زیر 18 ساله ها را آغاز کرده اند اما تا در دسترس قرار بگیرد زمان می ‌برد؛ ما باید اصل را بر این بگذاریم که دست به دست هم بدهیم تا بسته کاملی را برای بازگشایی مدارس تهیه کنیم.

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه مراسم به روند واکسیناسیون در کشور اشاره و اظهار کرد: در فاز یک کادر بهداشت و درمان را واکسینه کردیم. فاز دوم، گروه های سنی است و ۷۰ سال به بالاها را جزو اولویت واکسیناسیون قرار دادیم. در استان تهران بالای ۸۰ درصد افراد واجد شرایط، واکسن دریافت کرده اند که در این بین گروه های دیگری همچون جانبازان بالای ۵۰ درصد و غیره هم واکسن دریافت کردند.

 

وی با بیان اینکه قرار بود محموله ای از واکسن طی دو هفته قبل به دست ما برسد که بنا به دلایلی میسر نشد، عنوان کرد: علت این است که میزان تقاضای واکسن با عرضه همخوانی ندارد؛ متاسفانه بیش از ۸۰ درصد واکسن های دنیا را 6 کشور زده اند و کشوری مثل امریکا و یکی از کشورهای اروپایی ۲۰۰ میلیون دُز واکسن در حال انقضا دارند اما  به کسی نمی دهند؛ سهم کشورهای فقیر ۲۵ عدد تزریق واکسن است. یک بار دیگر با اطمینان به مردم عزیز می گویم که تا پایان سال قطعا همه ۷۰ درصد جمعیت کشور که گروه هدف هستند حداقل یک دُز واکسن دریافت خواهند کرد که این اطمینان از تولید داخل است.

 

اگر مجوز واکسن تولید داخل صادر شود از هفته آینده وارد بازار می شوند

به گفته دکتر رئیسی اگر مجوز واکسن تولید داخل صادر شود از هفته آینده وارد بازار می شوند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ما تا پایان خرداد، یک میلیون  دُز واکسن آماده داریم و در تیرماه سه میلیون، در مرداد بالای هفت میلیون  و از شهریور به بعد ماهانه  حداقل۱۰ میلیون دُز واکسن دست ما خواهد بود. بیان کرد: گروه هدف ما حدود ۵۵ میلیون نفر است که تا پایان سال با توجه به اینکه بالای ۷۰ میلیون دُز واکسن در دست داریم، با خیال راحت می توانیم واکسیناسیون را پیش ببریم. این آمار جدا از واکسن هایی است که خریداری کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه در آبان سال گذشته، ۱۶.۸ میلیون دُز واکسن از سبد کوواکس خریداری کردیم که متاسفانه به دلیل بدعهدی کشورها به دست ما نرسید و حدود ۲ میلیون دُز به دستمان رسید، بیان کرد: همچنین تلاش کردیم از کشورهای دیگر هم واکسن بگیریم و قرارداد بستیم اما به کشور خود اولویت دادند.

مردم عزیز نگران دُز دوم نباشند. دُز دوم واکسن اسپوتنیک را توزیع کردیم و دُز دوم سینوفارم را هم از شنبه توزیع می کنیم. فاصله بین دریافت دو دُز واکسن برای سینوفارم تا هشت هفته و برای اسپوتنیک تا ۱۲ هفته ایرادی ندارد؛ اینکه واکسن دیگری را به عنوان دُز دوم تزریق کنیم فعلا در دستورکار ما نیست و اگر در آینده ثابت شد ممکن است این کار را انجام دهیم.

دکتر رئیسی در پایان تصریح کرد: اکنون خوشبختانه پنج واکسن ساز داخلی به سرعت کار خود را پیش می برند. مطمئن باشید از سال آینده نیازی به خرید واکسن خارجی در زمینه کرونا نداریم. زیرساخت ها بسیار خوب فراهم شده و با ظرفیتی که اکنون داریم می توانیم  روزانه تا ۵۰۰ هزار دّز واکسن تولید کنیم و در هفته های آینده وضعیت واکسیناسیون مطلوب خواهد شد.

به این مطلب امتیاز دهید
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز خود را مشخص کنید