امروز سالم‌ترین، بی‌ضررترین و مطمئن‌ترین واکسن بومی را در اختیار داریم

وزیر بهداشت گفت: از اولین روزهایی که شنیدیم بر روی واکسن در دنیا کار می‌شود. پیگیری کردیم و بیش از سه هزار صفحه مکاتبه با کشورهای جهان از جمله چین، روسیه و کشورهای اروپایی داریم.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در بیست و هشتمین آیین پویش ره سلامت که با افتتاح ۳۲ پروژه حوزه سلامت به ارزش ۴۸۹ میلیارد تومان همراه بود. اظهار داشت: خیلی از کشورهای خارجی می‌خواستند فاز مطالعاتی واکسن‌های خود را به دنیا بیاورند و تست کنند که اجازه ندادیم. گفتیم مردم ایران اگر فقیر هم باشند، حقیر نیستند. این ملت سرافرازتر از آن است که به‌خاطر اینکه پول واکسن ندهد، تست آزمایشگاهی واکسن دیگران بر روی آنها انجام شود.

 اتکای داخلی

وی افزود: ملت ایران در دوران ۸ سال دفاع مقدس که همه دنیا پشت همدیگر بودند. یک میلی‌متر از خاک خود را به دشمنان نداد. در دنیا جنگ ۸ ساله‌ای نداریم که یک میلی‌متر از سرزمینش را پشت میز مذاکره پس نگرفته باشد. ما ملت امام حسینیم و ملت حقارت، ضعف و کم بنیه‌ای نیستیم. به کشورها گفتیم اگر تولید مشترک می‌کنید، ما هستیم اما اگر قرار است در ایران تست کنید و در اسناد خود ذکر کنید که مردم ایران هم در فاز مطالعاتی ما حضور داشتند، مخالفیم.

 

وزیر بهداشت تأکید کرد: یکسان پیش غیر از اینکه داشتیم با کشورهای خارجی برای واردات واکسن کرونا مذاکره می‌کردیم، همکاران ایرانی را هم‌صدا کردیم و گفتیم که این کشور، بزرگ است و دانشمندان ما هرکجای دنیا می‌روند، افتخار می‌آفرینند. از سال ۱۲۹۹ انستیتو پاستور و ۱۳۰۳ مؤسسه رازی را داشته‌ایم چرا نباید واکسن کووید ۱۹ بسازیم؟ آنتی‌بادی واکسن‌های پاستور و رازی در بدن همه ایرانی‌ها حتی ایرانیان مقیم خارج از کشور، وجود دارد.

 واکسن‌های داخلی

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: شهید فخری‌زاده و مجموعه سپند و مجموعه‌های پاستور، رازی و برکت را دور هم جمع کردیم. دیشب تا ساعات ابتدایی صبح مطالعاتی در مورد آخرین گزارش‌ها واکسن داشتیم و خوشبختانه مطالعات فاز دو واکسن پاستور به‌عنوان اولین و برکت به‌عنوان دومین واکسن، کاملاً تأیید شد و فاز سه آنها به‌خوبی پیش می‌رود.

وی تأکید کرد: قرار ما این بود که اگر واکسن‌های ایرانی، فاز دو را به‌خوبی بگذرانند و فاز سه را شروع کنند و تا مقداری پیش برویم. کاری که چینی‌ها، روس‌ها، آمریکایی‌ها، انگلیسی‌ها و هندی‌ها کردند و فاز سه را برای مطالعات بالینی در حد انبوه در کشورهایی مانند امارات و ترکیه انجام دادند، چرا در کشور خودمان با واکسن ملی این کار را انجام ندهیم؟

 به‌وقت واکسن

وزیر بهداشت یادآور شد: همان گونه که به مردم شریف ایران قول داده بودم که در خردادماه و پایان بهار، واکسن ایرانی روی میز و برای تزریق آماده است، این کار را تا هفته آینده آغاز خواهیم کرد. به دلیل اینکه برخی پروتکل‌ها را رعایت کنیم، این بحث را داوطلبانه خواهیم داشت و اول بنده و همکارانم داوطلب چنین مجموعه‌ای هستیم.

 

دکتر نمکی گفت: ما امروز سالم‌ترین، بی‌ضررترین و مطمئن‌ترین واکسن بومی را در اختیار داریم چه واکسن پاستور که با انتقال دانش فنی است که البته باید راستی‌آزمایی شود و اگر هم به قابلیت‌های این واکسن اضافه شود می‌توانم بگویم که یکی از ممتازترین واکسن‌های دنیا، این واکسن خواهد بود.

 

وی خاطرنشان کرد: لطف خدا و برکت خون شهدا به ما کمک کرد که در کمتر از یک سال، به مجموعه‌های با عظمت واکسن ساز دنیا بپیوندیم و راهی که باید ۲۰ سال می‌رفتیم را یک‌ساله طی کردیم. رمدسیویر و فاویپراویر را با التماس از خارج تهیه می‌کردیم اما در عرض ۶۰ روز در ایران تولید شد و قیمت آن قابل‌مقایسه با نمونه وارداتی نبود.

 روند واکسیناسیون

وزیر بهداشت اظهار داشت: واکسیناسیون در کشور به‌خوبی پیش می‌رود. تا پایان خردادماه و حداکثر تا اوایل تیرماه، گروه‌های هدف یعنی جمعیت بالای ۶۰ سال، بیماران صعب‌العلاج، خاص و سرطانی را واکسینه خواهیم کرد. برآورد کرده‌ایم که ۸۵ درصد از مرگ‌ومیر بیماران کووید ۱۹ مربوط به افراد بالای ۶۰ سال و بیماران زمینه‌ای بوده است و اگر بتوانیم این جمعیت را واکسینه کنیم. از بیش از ۸۰ درصد مرگ‌ومیرها جلوگیری خواهیم کرد. گرچه ممکن است ابتلا به ویروس داشته باشیم اما بستری سخت و مرگ‌ومیر را نخواهیم داشت. پس از اتمام واکسیناسیون در فاز دوم، وارد فاز بعدی با ترکیبی از واکسن‌های خارجی و بومی می‌شویم.

 مدیریت سخت کرونا

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: در اوج تنگدستی و مدیریت سخت کرونا در کشور شاهد توسعه زیرساخت‌های حوزه سلامت بودیم که ناشی از مرحمت الهی بود. طرحی را این‌گونه طراحی کردیم که ۱۴۰۰ پروژه و ۱۴ هزار تخت بیمارستانی در طول ۱۴ ماه به نیت ۱۴ معصوم را تا مردادماه ۱۴۰۰ یعنی پایان دولت در کشور افتتاح کنیم.

وی ادامه داد: در استان گیلان در سال گذشته و امسال توانستیم ۹ دستگاه سی‌تی‌اسکن نصب کنیم که در تاریخ کشور، بی‌سابقه بوده است. با لطف خدا تعداد تخت‌های آی‌سی‌یو در طول یکسان، حدود دوبرابر شد. ۵ هزار و ۲۰۰ دستگاه ونتیلاتور در کشور توزیع کردیم که ۲۲۰ دستگاه آن به گیلان اختصاص‌یافته است.

دکتر نمکی تأکید کرد: در طول یک سال، ۵۳ هزار نیرو به مجموعه وزارت بهداشت اضافه می‌کنیم که وضعیت شرکتی‌ها را هم با مکانیزمی حل می‌کنیم که تفاوت شرکتی‌ها و نیروهای قراردادی و رسمی را به حداقل ممکن برسانیم. آزمایشگاه‌های تشخیصی کشور در طول یک سال از ۲ آزمایشگاه پاستور و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران به حدود ۳۶۰ آزمایشگاه افزایش‌یافته است. اینها کارهایی نیست که راحت بتوان حتی در کشورهایی که پول و امکانات زیادی دارند، انجام داد چون در توسعه علاوه بر منابع مالی، به نیروی انسانی متخصص و کارآمد نیز نیاز داریم.

 خط مقدم مقابله با کرونا

وی یادآور شد: حماسه‌ای که نیروهای بهداشتی و درمانی در مقابله با کرونا خلق کردند را با هیچ دوربینی نمی‌شود به تصویر کشید، با هیچ زبانی نمی‌شود بیان کرد و با هیچ قلمی نمی‌شود نگاشت. مقام معظم رهبری فرمودند که ای‌کاش یک سید مرتضی آوینی دیگر بیاید و این حماسه‌ها را به تصویر بکشد. بنده گرچه معتقدم لازم است اما بازهم فکر می‌کنم این‌همه ایثار، گذشت، جوانمردی و پایمردی راحتی اگر شهید آوینی هم بود، به تصویر کشیدنش برای او کار سختی بود.

 

وزیر بهداشت گفت: تنهایی، گرفتاری، مشکلات، بی‌پولی، بی ارزی در سخت‌ترین سال اقتصادی دولت، تحریم‌های به شدت هوشمندانه و ظالمانه و وجود فردی ظالم و عاری از حداقل انصاف، معرفت و انسانیت در آمریکا شرایطی بود که با ویروس کرونا برای ما هم‌زمان شد اما در میان همه این سختی‌ها و گرفتاری‌ها به خدا توکل کردیم. در کمتر از ۶۰ روز، واردکننده ملتمس ونتیلاتور، تجهیزات، کیت، ماسک و گان به همت فرزندان رشید و ارزشمند این سرزمین به یک تولیدکننده تبدیل شد.

 جهش‌های پی‌درپی

دکتر نمکی با اشاره به مدیریت موج‌های بیماری در کشور، خاطرنشان کرد: در روزهای اول بیماری کرونا نه ما بلکه دنیا هیچ چیزی در مورد آن نمی‌دانست و امروز هم خیلی از ابعاد این ویروس نهفته است و اگر کسی بگوید آینده این ویروس را پیش‌بینی کردم، بدانید که از نادانی او است نه از دانایی.

 

وی ادامه داد: در پیک چهارم شاهد ابتلا با ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشور بودیم که قدرت سرایت، بیماری‌زایی و کشندگی بیشتری داشت. در انگلیس که یکی از قوی‌ترین زیرساخت‌ها را دارد یا در فرانسه، آمریکا، به مشکل خوردند و به‌زانو در آمدند و مرگ‌ومیرهای بالای دو هزار و ۴ و ۵ هزار نفر در آمریکا، نشانه‌ای از قدرت ویروس انگلیسی بود اما در کشور به لطف خدا برنامه‌ریزی شد که علی‌رغم اینکه روزانه ۲۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار بیمار در بخش سرپایی مراجعه می‌کردند، توانستیم از بستری ۱۵۰ هزار بیماری که باید روی تخت بیمارستانی بستری می‌شدند، جلوگیری کنیم.

 

دکتر نمکی در پایان گفت: گرچه یک مرگ هم برای ما زیاد است اما در پیک چهارم بیماری، میزان مرگ‌ومیر بیماران که باید حداقل ۳ تا ۴ برابر پیک سوم بود، به نسبت جمعیت مبتلا و افراد مثبت به نصف کاهش یافت که دستاورد بسیار بزرگی است و همکاران ما این کارها را به‌عنوان روش جمهوری اسلامی ایران به سازمان جهانی بهداشت گزارش می‌کنند که چه شد ایران که همه منتظر بودند دچار مشکل شود اما با سرافرازی این راه را طی کرد.

به این مطلب امتیاز دهید
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز خود را مشخص کنید