افتتاح هم‌زمان ۵۲۶ طرح میراث‌فرهنگی و گردشگری با حضور رئیس‌جمهوری

شصت و نهمین برنامه افتتاحیه جهش تولید به بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اختصاص یافت و در این مراسم ۵۲۶ طرح میراث‌فرهنگی و گردشگری در کشور باارزش سرمایه‌گذاری ۲۵۳۷ میلیارد تومان با دستور دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری به‌صورت ویدئوکنفرانس افتتاح شد.

با افتتاح طرح‌های ملی میراث‌فرهنگی و گردشگری که امروز دستور آن توسط رئیس‌جمهوری صادر شد، برای ۲۶۹۷ نفر اشتغال ایجاد می‌شود.

این ۵۲۶ پروژه در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، تهران، چهارمحال‌وبختیاری، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خوزستان، زنجان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، یزد، کردستان، کرمان، کرمانشاه، گیلان، لرستان، هرمزگان و همدان به بهره‌برداری رسید.

گردشگری دوباره رونق می‌گیرد

رئیس‌جمهوری قبل از صدور فرمان افتتاح طرح‌های گردشگری در استان گیلان با اشاره به اقدامات بسیار خوب انجام شده. در دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، گفت: وقتی تعداد تخت‌های هتلی و اقامتگاهی ما در سراسر کشور از ۲۱۹ هزار به ۴۶۵ هزار افزایش پیدا می‌کند، معنایش این است که ما رونق را در گردشگری داخلی و خارجی مشاهده می‌کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای حوزه گردشگری از سال ۹۹ تاکنون با شیوع ویروس کرونا، اظهار داشت: این نوید را می‌دهم که وضعیت گردشگری در ماه‌های پایانی امسال و وقتی‌که واکسیناسیون در سراسر کشور انجام بگیرد. یک شرایط جدیدی می‌شود و با همه این زحماتی که مردم و شما و بخش دولتی و خصوصی کشیدند، ان‌شاءالله در پایان امسال، شاهد بهره‌برداری خواهند بود.

او افزود: امیدواریم، ایام نوروز سال آینده از نظر کرونا بدون مشکل باشیم و با انجام واکسیناسیون در کنار رعایت پروتکل‌ها، گردشگری دوباره رونق خودش را بازیابد.

مرمت و بازسازی

دکتر روحانی همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه میراث‌فرهنگی برای مرمت و بازسازی آثار تاریخی کشور، اظهار داشت: مرمت و بازسازی آثار و بناها برای زیبایی شهرها و افزایش جاذبه و تنوع گردشگری بسیار مهم است.

رئیس‌جمهوری از استان سرسبز گیلان به‌عنوان یکی از مناطق مهم در حوزه گردشگری نام برد و افزود: نقطه اتصال استان‌های اردبیل و گیلان، یکی از زیباترین مناطق کشور و یکی از جاذبه‌های کم‌نظیر گردشگری است و طرح احداث دریاچه‌های مصنوعی در ارتفاعات اردبیل که در نهایت به آذربایجان شرقی و دریاچه ارومیه متصل و آب را از دریای خزر استفاده خواهد کرد. از جمله طرح‌های مدنظر برای این منطقه است که در صورت اجرا می‌تواند یک تحول بسیار مهم گردشگری را در این منطقه به وجود آورد.

دکتر روحانی همچنین در خصوص افتتاح طرح‌های گردشگری و میراث‌فرهنگی در استان لرستان، گفت: امروز دنیای گردشگری بسیار وسیع‌تر و متنوع از آن چیزی است که قبلاً مردم با آن عادت داشتند و می‌توانیم فضاهای بسیار زیادی را در کشور به فضاهای گردشگری تبدیل کنیم.

رئیس‌جمهوری افزود: بسیاری از سدهایی که به بهره‌برداری می‌رسد. دریاچه پشت سد، یک محیط بسیار خوب برای گردشگری است و سرمایه‌گذاران می‌توانند آنجا سرمایه‌گذاری کنند، البته باید اصول محیط زیستی را حتماً مراعات کنند و بخش‌های مختلف کشاورزی هم می‌تواند جاذبه بسیار خوبی داشته باشد.

توجه به معماران و طراحان

رئیس‌جمهوری قبل از صدور فرمان طرح‌های گردشگری و میراث‌فرهنگی در استان خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه این استان می‌تواند برای گردشگران بسیار پرجاذبه باشد، مرمت ساختمان‌های تاریخی را اقدامی بسیار ارزشمند دانست.

دکتر روحانی تأکید کرد: آثار و ساختمان‌های تاریخی نشان می‌دهد که تمدن ما درگذشته چگونه بوده است و هنرمندان، معمار‌ها و طراحان ساختمان‌ها درگذشته چقدر خوب فعالیت می‌کردند.

رئیس‌جمهور با ادای احترام به مهندسان و طراحان و معمارهای امروز کشور، گفت: انصافاً در قرن‌های گذشته، از ۵۰۰.۶۰۰ سال بگذریم تا ۲ هزار سال، واقعاً معماران بسیار هنرمند و برجسته و ریاضی‌دان و محاسبه‌گر بسیار دقیقی داشتیم که جزو افتخارات تاریخی ما هستند و احیاء این ساختمان‌ها هنر آن‌ها را زنده، پایدار و جاوید می‌کند که برای کشور ما که بسیار مهم است.

 نقش گردشگری در اقتصاد

دکتر روحانی ضمن قدردانی از مدیران استان برای اقدامات انجام شده، گفت: دولت حتماً تا لحظه و روز آخر همچنان به فعالیت خودش ادامه می‌دهد و ان‌شاءالله دولت بعدی همین احیاها و رشد و توسعه کشور را با همت خودش ادامه خواهد داد.

گردشگری یک اقتصاد بسیار پررونق و منبعی تجدید‌پذیر برای کشور است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی در ارتباط ویدئوکنفرانسی در این مراسم با اشاره به اینکه طرح‌ها و پروژه‌های فراوانی در نقاط مختلف کشور برای افتتاح در هفته‌ها و ماه‌های آینده آماده بهره‌برداری است، گفت: دولت بعدی هم می‌تواند برنامه افتتاح پروژه‌های ملی در هر هفته را ادامه دهد و مسیر رشد و توسعه کشور باید ادامه یابد.

آثار تاریخی

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه از توسعه و اقدامات انجام شده در حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به خود می‌بالیم و افتخار می‌کنیم، افزود: در این دولت با تلاش‌ها و اقدامات حقوقی انجام‌شده ۲۷۲۳ اثر تاریخی ایران که سال‌ها در کشورهای دیگر بود، بازگردانده شده است.

او با اشاره به اهمیت گردشگری در اقتصاد کشور، اظهار داشت: صنعت گردشگری یک اقتصاد بسیار پررونق برای کشور و منبعی تجدیدپذیر است و مثل چاه نفت تمام‌شدنی نیست. گردشگری و میراث‌فرهنگی منابع ارزشمند و ثروت‌آفرین هستند که خلق ثروت و اشتغال می‌کنند و هویت ایرانی و اسلامی ما را به جهانیان نشان می‌دهند.

رئیس‌جمهوری در ادامه با بیان اینکه در این دولت با هدف تنوع‌بخشی به حوزه گردشگری، اقدامات بسیار زیادی در زمینه توسعه روستاها انجام شده که به‌راحتی قابل‌مشاهده است، گفت: «امروز روستاهای ما برای ماندگاری جاذبه دارند و در حوزه اشتغال روستایی اقدامات بسیار زیادی انجام شده است.»

اضافه‌شدن دوشنبه‌ها به روزهای افتتاح طرح‌های دولت

رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود، خردادماه را ماه خلق حماسه‌ها در تاریخ کشور نامید و گفت: امیدواریم امسال نیز ماه خرداد مژده‌ها و بشارت‌های خوش برای ملت ایران به ارمغان آورده باشد.

دکتر روحانی در ادامه با اشاره به شصت و نهمین هفته پیوسته افتتاح طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی، افزود: آن‌قدر طرح و پروژه برای افتتاح آماده شده است که ناچاریم از این به بعد روزهای دوشنبه را نیز به روزهای افتتاح طرح‌های عمرانی اضافه کنیم. باز هم تعداد زیادی پروژه آماده افتتاح باقی می‌ماند که دولت بعد می‌تواند در هر روزی که خواست آن‌ها را افتتاح کند.

او با اشاره به اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید در حوزه گردشگری، افزود: در این ۸ ساله توانستیم تمرکزی که در حوزه گردشگری در چند استان محدود به وجود آمده بود. را اصلاح کنیم و امروز با ایجاد زیرساخت‌های لازم، ظرفیت‌های گردشگری بسیاری در سراسر کشور از جمله در روستاها فعال شده و ظرفیت‌های بی‌شمار دیگری نیز به‌راحتی قابل بهره‌برداری هستند.

تنوع بخشی

دکتر روحانی تنوع‌بخشی به ظرفیت‌های گردشگری و از جمله اضافه‌شدن بخش کشاورزی به مراکز گردشگری را از دیگر اقدامات ارزشمند در دولت یازدهم و دوازدهم دانست و خاطرنشان کرد: اگر اندکی انصاف در وجود هرکس باشد، کافی است. تا ببیند که چه تعداد روستا و چه حجمی از ظرفیت‌های گردشگری در سرتاسر کشور با اقدامات دولت برای تأمین زیرساخت‌های لازم مثل گازرسانی، آب و برق‌رسانی، احداث جاده، تأمین امکانات ارتباطی به فعلیت رسیده است. به شکلی که توانسته روستاهای کشور را به رونقی بی‌سابقه برساند که حتی باعث مهاجرت معکوس به روستاها بشود.

او در ادامه با بیان اینکه متأسفانه در حدود ۱۵ ماه گذشته شیوع کرونا آسیب بسیاری به صنعت گردشگری و حمل‌ونقل وارد کرده است، گفت: شیوع کرونا، بیش از ۱۰۰ میلیون فرصت شغلی را در دنیا تحت تأثیر قرارداد و در ایران نیز بیش از ۱.۵ میلیون فرصت شغلی از این محل آسیب‌دیده است.

جبران خسارت‌های حوزه گردشگری در نوروز ۱۴۰۱

دکتر روحانی افزود: امیدواریم با گسترش واکسیناسیون و اجرای برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان سال ۱۴۰۰ بر این مشکل فائق شویم و ان‌شاء‌الله در نوروز سال ۱۴۰۱ و البته با رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی لازم، خسارت‌های وارده به صنعت گردشگری تا حدودی برطرف شود و رونق به این عرصه بازگردد.

رئیس‌جمهوری با اشاره به آمارها در زمینه پروژه‌های افتتاح شده و پروژه‌های در دست احداث در زمینه گردشگری اضافه کرد: تعداد تخت‌های اقامتی در کشور از ۲۱۹ هزار به ۴۶۵ هزار تخت افزایش‌یافته و علاوه بر ۴۶۱ هتل افتتاح شده ۶۷۰ هتل نیز در دست ساخت است. امروز ۱۶۰ هزار میلیارد تومان پروژه در دست احداث داریم.

دکتر روحانی اظهار داشت: در زمینه تأمین برق نیز که در روزهای اخیر دچار مشکلاتی شده بود در این دولت بیش از ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید تولید برق افتتاح شده و ۱۹ هزار مگاوات ظرفیت نیز در دست ساخت است.

پایان تحریم‌ها با همفکری و اجماع

او تصریح کرد: تمام تلاش دولت این است که تا پیش از پایان دوران فعالیت خود به مشکل تحریم پایان داده و مشکلات فراوان ناشی از کرونا را مهار و مدیریت کند. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده ۱۴میلیون نفر از آحاد آسیب‌پذیر جامعه تا پایان تیرماه واکسینه خواهند شد که به شکل چشمگیری مرگ و میر ناشی از کرونا را کاهش خواهد داد. یک آرامشی در این زمینه برای مردم ایجاد خواهد کرد. در زمینه تحریم نیز اگر برخی مشکل‌آفرینی‌ها نبود، امروز تحریم‌ها پایان یافته بود. اما با این حال تحریم‌ها را نیز با همفکری و اجماع پایان خواهیم داد.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: این تصمیم خود ما بود و تصمیم صحیحی نیز بود که رفع تحریم‌ها پس از توافق کامل درباره چگونگی اقدام برای رفع آن‌ها انجام شود و امیدوارم که با مهار کرونا و رفع تحریم‌ها شرایط بسیار بهتری پیش روی ملت ایران باشد.

دکتر علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی که به استان گیلان سفر کرده است نیز در ارتباط ویدئو کنفرانسی به رئیس جمهوری گزارشی را ارائه کرد.

همچنین ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی این وزارتخانه نیز که به استان‌های لرستان و خراسان جنوبی سفر کرده بودند، گزارش‌هایی را به رئیس‌جمهوری در خصوص افتتاح هم زمان پروژه‌ها در این دو استان ارائه کردند.

به این مطلب امتیاز دهید
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز خود را مشخص کنید